Mimo drobnego falstartu zakończony wczoraj Rajd Wielkiej Brytanii uznajemy za bardzo udaną imprezę! Dopisała frekwencja, wystartowało 89 zawodników, a na oesach nie zabrakło emocjonującej rywalizacji.

Impreza rozpoczęła się od dwóch przejazdów superoesu na stadionie Wembley. Zawodnicy musieli poradzić sobie na asfaltowym „kręciołków” mimo ustawionych na szuter samochodów. Sensacyjnym liderem rajdu po tej mini pętli został Daniel Frajda w N-kowym Subaru!

Gdy rozpoczął się już właściwy rajd, na zalanych wodą i błotem walijskich odcinkach do głosu doszli zawodnicy w szybszych autach. Ton rywalizacji nadawali zwłaszcza Adrian Klimas, jadący VW Polo WRC oraz prezentujący sensacyjne tempo Marek Peter w Citroenie DS3 R5. Niestety, tę rywalizację zakończył wypadek Adriana. Gościa z Czech próbował jeszcze naciskać Kamil Żurawlew, w kolejnym Polo, jednak również i on rozbił swoje auto. W ten oto sposób auto R5 zwyciężyło w klasyfikacji generalnej rajdu Wielkiej Brytanii!

W klasie aut RC1 bardzo wielu kierowców uległo wypadkom. Ostatecznie, dzięki równej jeździe najszybszym „wurcem” okazał się być DS3 WRC Tomasza Moskały. Lider klasyfikacji generalnej GTVR po poprzednich rundach okazał się być szybszy od Mateusza Przyszlakowskiego oraz Libora Tomecka. Obaj wspomniani panowie zasiadali za kierownicą Polo WRC.

W RC2 pewne zwycięstwo odniósł rzecz jasna Marek Peter. Praktycznie przez cały rajd na 2.miejscu w klasie jechałPaweł Świech, na początkowych odcinkach „podgryzając” nawet Marka. Niestety wypadek na ostatniej próbie rajdu przekreślił szanse Pawła na dobry wynik. Skrzętnie skorzystali z tego Tomasz Sobieraj (Fiesta R5) oraz Jacek Szulikowski (Fabia R5).

Po raz kolejny emocji dostarczyła także rywalizacja w grupie N. Po fenomenalnym początku liderował Daniel Frajda. Na szutrowych odcinkach do głosu doszli jednak liderzy cyklu w tej klasie; Łukasz Kazubek, Juan Marzoaoraz Daniel Zarychta. Jadący po tytuł Łukasz nie podejmował większego ryzyka, jednak pomiędzy pozostałą dwójką rywalizacja przebiegała bardzo zacięcie. Ostatecznie po kilku zmianach na pozycji lidera Juan w Subaru Imprezie N14, pokonał Daniela w Lancerze evo X. Na 3. Miejscu w klasie RC2-N dowiózł swoje Subaru Łukasz.

Znów nie dopisała frekwencja w klasach RC3 oraz RGT. Wśród aut z tylnym napędem jedynym rodzynkiem który wystartował w rajdzie był Mike Schenk z Niemiec, który niestety nie dotarł do mety po awarii na dojazdówce do ostatniego oesu. Wśród mocnych „osiek” na starcie stanęły tylko 4 auta z których do mety dotarły tylko 2. W rajdzie tryumfował Vladimir Chirokov jadący za kierownicą Fiesty S1600, który pokonał Dariusza Nowaka w Clio R3.

Nie można za to było narzekać na rywalizację wśród aut R2. Klasę RC4 w Wielkiej Brytanii wygrał Czarny WRC o 15 sekund pokonując Adama Haupta. Obaj panowie wystartowali przygotowanymi przez RRT Peugeotami 208 R2. Podium uzupełnił jadący z przygodami, który zakończyły jego walk o zwycięstwo, Damian Zyzak w renault Twingo r2.

Tak o to przebiegła rywalizacja w 3. i ostatniej rundzie 1. sezonu Grand Tour Virtual Rally. Podsumowanie pełnego sezonu mistrzostw oraz wyniki opublikujemy już wkrótce. Dziękujemy, że byliście z nami i gratulujemy zwycięzcom!

fot. Adam Haupt

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź