Już po raz dwunasty wirtualni kierowcy spotkali się na trasach Rajdowych Mistrzostw Świata. Tym razem gościły ich trasy Rajdu Katalonii. Zgodnie z tradycją ostatnich lat pierwszy etap imprezy przebiegał po szutrowych odcinkach specjalnych, natomiast kolejne 2 rozegrano na równych niczym nawierzchnia torów wyścigowych, asfaltach. Pogoda nie rozpieszczała zawodników, mokro było zwłaszcza pierwszego dnia, gdzie panowały warunki bliższe brytyjskim niż hiszpańskim rajdom. Kierowcy jednak nie zamierzali odpuszczać, bowiem w tym rajdzie mogliśmy poznać pierwszych mistrzów wirtualnego WRC.

Największą uwagę skupiał na sobie kandydat do tytułu w klasyfikacji generalnej,  Jakub Masiarek, który dojeżdżając w czołówce i pokonując Piotra Walczaka mógł przypieczętować swój wielki sukces. W tym celu musiał ukończyć Rajd Hiszpanii na podium oraz liczyć na niewielką zdobycz punktową głównych rywali. Zawodnik Wheel Stand Pro VRT wzorowo zrealizował przedrajdowe założenia, bez dramatów docierając do mety na 2. miejsce. Co więcej, brak punktów zdobytych przez wicelidera oznacza, że już nikt nie może zagrozić pozycji Jakuba, który już może świętować zdobycie tytułu Mistrza wirtualnego WRC!

Jeśli chodzi o walkę w samym rajdzie, to poza zasięgiem rywali już 4 raz w tym sezonie był Adrian Klimas. Niesamowita forma zawodnika Killaz Motorsport sprawia, że mimo bardzo złej pierwszej części sezonu staje się on faworytem w walce o wicemistrzostwo świata. Za plecami drugiego na mecie Jakuba Masiarka tym razem sklasyfikowano Marcina Pysznego, który pojawiając się na trasach Mistrzostw Świata po dłuższej przerwie od razu  wspiął się na miejsce premiowane podium.

W klasie WRC2 odroczona została „koronacja” Juana Marzoi. Hiszpan tym razem nie pojawił się na mecie zmagań. Błąd rywala z zimną krwią wykorzystał Kamil Żurawlew, zachowując tym samym szansę na zdobycie tytułu. Drugim najszybszym autem R5 w Rajdzie Hiszpanii była Fiesta Janusza Boruty. Na trzecim miejscu sklasyfikowano zaś Marcina Aniołka, dla którego było to pierwsze podium w karierze. Sukces smakował tym lepiej, że czwartego Sergieja Bokova zawodnik RRT wyprzedził o zaledwie 2 sekundy.

kataloniaRBR-1-of-1-950x600Drugim Mistrzem wyłonionym w opisywanym Rajdzie został Mateusz Przyszlakowski. Kierowca Lancera przegrał co prawda o 4 sekundy (!) rywalizację z Damianem Trzcińskim, ale wystarczyło to do zapewnienia sobie bezpiecznej przewagi w mistrzostwach klasy PWRC. Zwycięzca imprezy także miał powody do radości, gdyż jego wicemistrzostwo także nie jest już zagrożone. Trzecie miejsce w rajdzie wywalczył AndrzejWRC, który sukcesywnie odrabia straty punktowe do Tomasza Matery w walce o najniższy stopień podium.

Od kilku rajdów obserwujemy zwrot w akcji w zmaganiach w klasie WRC3, gdzie dotychczasowy lider, Maciej Ślefarski zawiesił swoje starty. Z otrzymanej drugiej szansy skutecznie korzysta Dawid Perużyński, który dopisał w Hiszpanii kolejne zwycięstwo do swojego konta i po długiej przerwie wrócił na 1. miejsce w punktacji klasy. Podium uzupełnili tym razem Mateusz Żarnowski oraz Voron.

12. runda WRC była kolejnym odcinkiem wojny o tytuł w JWRC. Choć zapowiadało się na drugie z rzędu zwycięstwo Marcina Zmysłowskiego, to znów w realizacji celu przeszkodziły mu jego błędy. Po tym jak główny rywal stracił wiele minut po swoim błędzie, z pewnego tryumfu mógł cieszyć się lider tabeli, Jan Kandler. Jako, że trudy rajdu dały się we znaki szczególnie zawodnikom w najsłabszych autach klasy R2 mogliśmy zaobserwować bardzo dużą ilość incydentów. Z tego powodu na podium znaleźli się Marcin Zmysłowski oraz Wojciech Stuchlik, który byli zmuszeni do skorzystania z systemu Rally2.

W dalszym ciągu niepokonanym zespołem w Wirtualnych Mistrzostwach Świata pozostaje Rookie Rally Team. Zwycięzcy zdobyli 99 punktów, podczas gdy druga ekipa wywiozła z Katalonii 55 „oczek”, a był to zespół AK-Sport WRT, który po tym rajdzie awansował na najniższy stopień podium. 3. miejsce w Hiszpanii zajęli zawodnicy z Wheel Stand Pro VRT.

Mimo, że do końca sezonu ciągle pozostały 2 rajdy, to już wiele rozstrzygnięć zapadło, włącznie z tym najważniejszym. Jakub Masiarek został Mistrzem wirtualnego WRC! Tym niemniej w dalszym ciągu wiele pucharów jest jeszcze do rozdania. Niewątpliwie kolejne odpowiedzi na nurtujące nas pytania poznamy w Rajdzie Wielkiej Brytanii, który rusza już za kilka dni!

Wyniki Rajdu Hiszpanii
Klasyfikacje WRC po Rajdzie Hiszpanii
Galeria z Rajdu Hiszpanii

WRC12-RallyRACC-Catalunya-09

rbr_0922-950x491

1-3-950x534

rbr_005-950x760

22848765839_87418657a1_c

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź