10 bardzo wymagających rund, blisko 1000 oesowych kilometrów, ponad 130 załóg i 26 zespołów. Śnieg, lód, szuter i asfalt – na takich nawierzchniach przez niemal 9 miesięcy ścigali się kierowcy w Wirtualnych Rajdowych Mistrzostwach Europy organizowanych przez portal WirtualneRajdy.pl. Pierwsza edycja cyklu przyciągnęła najlepszych obecnie kierowców i zapewniła wielkie emocje aż do ostatniej rundy.

W klasyfikacji generalnej oraz ERC1 rywalizacja trwała aż do ostatniej rundy mistrzostw. To właśnie na Cyprze triumf na wagę tytułu Mistrza Europy odniósł Marek Jagiełło za kierownicą Forda Fiesty R5. Zawodnik Killaz Motorsport zwyciężał w tym sezonie w Hiszpanii, Grecji, Portugalii, Belgi a także w Polsce podczas Rajdu Rzeszowskiego. Tuż za jego plecami uplasował się Hiszpan Juan Marzoa, który punktował w niemal każdym rajdzie sezonu i odniósł zwycięstwo w rajdzie Estonii. II vicemistrzem Europy został Kamil Żurawlew – zawodnik Rookie Rally Team – który pięciokrotnie stawał na podium w tym sezonie.

Niemniej emocjonująco przebiegała rywalizacja w kategorii ERC2. Tutaj mistrzowski tytuł trafił w ręce Damiana Trzcińskiego. Zawodnik Rookie Rally Team błyszczał formą w środku sezonu wygrywając kolejno Rajd Grecji, Portugalii, Belgii i Estonii. Później nastąpiło małe załamanie formy, a decydujące dla Damiana zwycięstwo nadeszło na Cyprze. Bardzo równą formę przez cały sezon prezentował Marcin Marciniec, który punktował we wszystkich rajdach sezonu. Marcin aż ośmiokrotnie stawał na podium, w tym czterokrotnie na jego drugim stopniu. Zawodnik Rally and Race zdobywa tytuł vicemistrzowski. O tym jak ważna jest regularność na mecie przekonał się Daniel Frajda. Zawodnik Killaz Motorsport pokazał szybkość wygrywając w Hiszpanii a także czeskim rajdzie Barum. Niestety aż czterokrotnie nie zdołał ukończyć rajdu i w efekcie jest trzeci w końcowej klasyfikacji ERC2.

W kategorii ERC3, a więc samochodach napędzanych na jedną oś zdecydowanie najlepiej radził sobie Mateusz Przyszlakowski. Kierowca Rookie Rally Team wygrał aż 5 z 10 rozgrywanych rund. Był najszybszy na Łotwie, w Hiszpanii, Portugalii, Estonii, a także Czeskim rajdzie Barum. Tytuł vicemistrza w kategorii ERC3 powędrował w ręce Michała Rubajczyka. Kierowca Wheel Stand Pro triumfował w Irlandii, Grecji i kończącym sezon rajdzie Cypru. Niestety dobre tempo Michał przeplatał z kosztownymi błędami, przez co brakowało go na mecie aż 5 rund. Znacznie większą regularność, zwłaszcza pod koniec sezonu pokazał kierowca o nicku Voron. Zawodnik „Niebieskich Strzał” zdobył tytuł II vicemistrza ERC3 nie wygrywając żadnego rajdu ale za to aż 4-krotnie meldując się na najniższym stopniu podium.

W Junior ERC tytuł mistrzowski wywalczył Wojciech Stuchlik, który błyszczał formą w pierwszej części sezonu. Drugie miejsca na rajdzie Łotwy, Hiszpanii oraz Grecji, a także zwycięstwa w Irlandii, Portugalii i Belgii pozwoliły wypracować na tyle bezpieczną przewagę, że nawet słabsza forma w końcówce sezonu nie przeszkodziła zawodnikowi Wheel Stand Pro w sięgnięciu po mistrzowskie laury. Drugie miejsce w kategorii Junior wywalczył Jan Kandler. Czech jeździł nieco w kratkę i dobre wyniki jak zwycięstwo na Łotwie przeplatał ze słabszymi występami. Walka o trzecie miejsce toczyła się do mety ostatniego rajdu. Zwycięsko wyszedł z niej Adrian Firlejczyk, którego do samego końca zaciekle ścigał Marcin Zmysłowski. Różnica między tymi zawodnikami na koniec sezonu wynosiła jedynie 4 punkty.

W klasyfikacji zespołów zdecydowane zwycięstwo odniósł Rookie Rally Team, który drugi w klasyfikacji Killaz wyprzedził aż o ponad 300 punktów. Trzeci na mecie całego sezonu melduje się Rally and Race Team, który może nie zachwycał wynikami w pojedynczych rajdach ale za to imponował równą formą przez cały sezon.

Na koniec naszego podsumowania pragniemy podziękować naszym partnerom, dzięki którym mogliśmy się cieszyć rywalizacją na najwyższym poziomie nie tylko sportowym ale także organizacyjnym. A więc dziękujemy naszym sponsorom : firmie „Moskała – modne i wygodne obuwie dla Ciebie” a także firmie „Mebstol – meble na wymiar”. Dziękujemy patronom medialnym : Magazynowi Rajdowemu WRC oraz portalom Rajdy24.pl a także Autoklub.pl

Już teraz zapraszamy na kolejny sezon wirtualnych zmagań  pod szyldem portalu Wirtualnerajdy.pl.

O Autorze

Zdjęcie profilowe KLIMAS Adrian

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź