Za nami pierwszy sezon Wirtualnych Rajdowych Mistrzostw Świata organizowanych przez portal WirtualneRajdy.pl. Mistrzostwa podobnie jak ich prawdziwy odpowiednik składały się z 14 rajdów rozgrywanych na 5 kontynentach. W sumie zawodnicy mieli do pokonania blisko 2 tysiące kilometrów po śniegu, lodzie, szutrze a także asfalcie. Kto w tych arcytrudnych warunkach poradził sobie najlepiej? O tym w krótkim podsumowaniu minionego sezonu.

Na starcie Wirtualnych Rajdowych Mistrzostw Świata stanęło ponad dwustu zawodników. Najszybszy z nich okazał się Jakub Masiarek – reprezentant Wheel Stand Pro  i to jemu przypadł tytuł Mistrza Świata w rajdach wirtualnych. Popularny w rajdowym światku „Masiar” sezon rozpoczął od zwycięstwa w bardzo trudnym rajdzie Monte Carlo. Jakub wygrywał także w Meksyku, Portugalii oraz przed własną publicznością, w rozgrywanym w Mikołajkach Rajdzie Polski. Druga część sezonu to nieco słabsze tempo ale punkty zdobyte w rajdzie Finlandii, Korsyki oraz Hiszpanii pozwoliły mu sięgnąć po tytuł. Za plecami Jakuba toczyła się zażarta walka o tytuł wicemistrzowski pomiędzy Dawidem Chorobikiem, Piotrem Walczakiem i Adrianem Klimasem. Górą z tej rywalizacji wyszedł ten pierwszy, głównie dzięki swojej skuteczności zwłaszcza pod koniec sezonu. Dawid swój najlepszy wynik zanotował podczas rajdu Portugalii finiszując na drugiej pozycji zaledwie 7 sekund za zwycięzcą. Na najniższym stopniu podium, rzutem na taśmę stanął Adrian Klimas, który poważne starty w WRC zaczął dopiero w drugiej części sezonu. Zawodnik KILLAZ Motorsport zwyciężył w rajdzie Niemiec, Chin, Korsyki oraz Hiszpanii. Szczęśliwą passę przerwał wypadek podczas rajdu Wielkiej Brytanii ale Adrian zrehabilitował się w Australii gdzie odniósł zwycięstwo i wskoczył na podium przed Piotra Walczaka. Wielka szkoda, że Piotrkowi nie udało się utrzymać wysokiej formy z pierwszej części sezonu, w której pokazał szybkość wygrywając w Argentynie i Finlandii. Niestety od rajdu Niemiec kierowca Poland Virtual Rally Team nie zdobył ani jednego punktu i na osłodę pozostał mu jedynie tytuł II-vicemistrza świata w kategorii WRC1.

RichardBurnsRally_SSE-2016-09-22-19-01-15-26-1W kategorii WRC2 zdecydowane zwycięstwo odniósł hiszpan Juan Marzoa. Kierowca SIM Control odniósł aż 7 zwycięstw, głównie w rajdach na luźnej nawierzchni. Wypracowana przewaga sprawiła, że mimo nie ukończonych 3 ostatnich rund hiszpan zdobył mistrzowski tytuł. Bardzo emocjonująco przebiegała walka o tytuł wicemistrzowski pomiędzy Kamilem Żurawlewem a Tomaszem Jarką. Kierowcy na koniec sezonu mieli na koncie taką samą liczbę punktów ale Kamil dzięki większej ilości zwycięstw, został sklasyfikowany na drugim miejscu. Tytuł II vicemistrza automatycznie powędrował w ręce Tomasza Jarki.

W kategorii samochodów produkcyjnych równych sobie nie miał Mateusz Przyszlakowski. Reprezentant Rookie Rally Team wygrywa aż 6 eliminacji, a dodatkowo czterokrotnie staje na podium. 55 punktów mniej zgromadził na swoim koncie Damian Trzciński co dało mu jednak pewne drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Damian zwyciężał na Sardynii, w Finlandii oraz Hiszpanii. Tytuł II vicemistrza PWRC wędruje w ręce Tomasza Matery, który przez cały sezon sumiennie zbierał punkty, a także odniósł zwycięstwo w wirtualnym rajdzie Chin i kończącym sezon rajdzie Australii.

W kategorii WRC 3 a więc najmocniejszych ośkach, klasą sam dla siebie był Dawid Perużyński. Dawid odnosi aż 8 zwycięstw, a do tego dołożył trzecią lokatę w rajdzie Monte Carlo i z ogromną przewagą wywalczył tytuł Mistrza Świata WRC3. Nieco ciekawiej przebiega rywalizacja o tytuł vicemistrzowski. Ten dzięki świetnej pierwszej części sezonu wywalczył Maciej Ślefarski, reprezentujący barwy Rookie Rally Team. Maciej w tym sezonie odniósł zwycięstwo w rajdzie Argentyny i aż sześciokrotnie meldował się na niższych stopniach podium. 10 punktów mniej i w efekcie trzecie miejsce na koniec sezonu wywalczył Voron. Kierowca „Niebieskich Strzał” z rajdu na rajd poczynał sobie coraz lepiej i dzięki równej i skutecznej jeździe w drugiej połowie sezonu może świętować tytuł II vicemistrza WRC3.

2-1-950x534Kategoria junior WRC to batalia w samochodach klasy R2, najsłabszych w całym cyklu. Nie oznacza to jednak że rywalizacja w tej kategorii musi być nudna. Wręcz przeciwnie, bo losy całego sezonu ważyły się do ostatnich metrów ostatniego odcinka specjalnego. Pasjonującą walkę stoczył Marcin Zmysłowski z czechem Janem Kandlerem. Ostatecznie dzięki zwycięstwom w rajdzie Wielkiej Brytanii i Australii tytuł mistrzowski zdobywa Marcin Zmysłowski, który czeskiego kierowcę wyprzedza o zaledwie 4 punkty! Jan Kandler zapewne będzie żałował nieukończonych rajdów. Na pocieszenie może wspominać triumfy w rajdzie Sardynii i rozgrywanym na dwóch różnych nawierzchniach rajdzie Hiszpanii. Ostatnie miejsce na podium zajmuje Wojciech Stuchlik, który pokazał dobrą szybkość w Meksyku, Niemczech i wirtualnym rajdzie Chin. Niestety dla niego zdarzyło się też kilka wpadek, które uniemożliwiły walkę o najwyższe laury.

W klasyfikacji zespołowej żadnych złudzeń rywalom nie pozostawił Rookie Rally Team, który zdobywa mistrzowski tytuł wśród wirtualnych zespołów z ogromną przewagą. Nieco ciekawiej wyglądała walka o drugie miejsce. Wheel Stand Pro w kończącym sezon rajdzie Australii nie zdobył ani jednego punktu. Fatalną dyspozycję rywala wykorzystali natomiast kierowcy AK-Sport WRT i rzutem na taśmę wskoczyli na drugi stopień podium.

Pierwszy sezon Wirtualnych Rajdowych Mistrzostw Świata nie odbyłby się gdyby nie pomoc naszych partnerów. Dziękujemy za wsparcie firmie „Moskała – modne i wygodne obuwie dla Ciebie” oraz firmie „Mebstol – meble na wymiar”. Dziękujemy patronom medialnym : magazynowi rajdowemu WRC oraz portalom Rajdy24.pl a także Autoklub.pl. A już teraz zapraszamy na kolejny sezon mistrzostw organizowanych przez portal WirtualneRajdy.pl. Do zobaczenia już 30 stycznia, na starcie wirtualnego rajdu Monte Carlo.

WRC-2016-Niemcy-2-950x649

WRC13-Wales-Rally-04-950x534

WALKOWSKI-Michal-3-950x534

O Autorze

Zdjęcie profilowe KLIMAS Adrian

Podobne Posty

Zostaw odpowiedź