Tegoroczny, już trzeci w historii sezon Virtual SuperOES zakończyła słynna Barbórka Warszawska. Był to pierwszy rajd naszego cyklu, który był wirtualną wersją realnego rajdu i opierając się na ciepłym przyjęciu takiego projektu w przyszłości rozwiniemy ten pomysł.

Warszawski rajd był popisem jazdy Mateusza Przyszlakowskiego, który po wygraniu klasy VSO4 przesiadł się do topowego Hyundai’a i20 WRC i od pierwszej do ostatniej próby brylował w tabeli z czasami. Mateusz, musiał wystrzegać się jednak jakichkolwiek błędów, bowiem na jego pozycję czyhał Maciej Folta, ostatecznie drugi na mecie ze stratą zaledwie 3 sekund. Wynik ten pozwolił kierowcy AK-Sport zapewnić sobie miejsce na najniższym stopniu podium w klasyfikacji generalnej cyklu. Przed ostatnią rundą chrapkę na tę pozycję miał były mistrz cyklu, Daniel Zarychta, ostatecznie czwarty na koniec roku. Dwaj najlepsi zawodnicy całych mistrzostw, Michał Biały oraz Tomasz Wach podczas ostatniej rundy starli się w walce o 3. miejsce. Lepszy, podobnie jak w całym sezonie okazał się być Tomek. 3 zwycięstwa oraz aż 8 (na 9 możliwych!) miejsc na podium nie pozostawiły rywalom złudzeń kto zasłużył na mistrzowski tytuł w 2017 roku.

Pod nieobecność czołówki klasy VSO2, która wyemigrowała do mocniejszych aut na trasie Rajdu Barbórki brylował szalenie późno rozpoczynający sezon Jakub Masiarek. Kierowca 2B Rally na mecie o blisko minutę pokonał Javiera de Diego oraz o ponad 1,5 minuty Tomasza Sobieraja. W całym sezonie już po raz drugi mistrzowski tytuł wywalczył Marcin Zmysłowski, który dzięki regularnemu punktowaniu odparł szarżę Damiana Trzcińskiego, który w środkowej części sezonu potrafił wygrać aż 4 razy z rzędu. Największy sukces w swojej karierze, zajmując 3. miejsce na koniec sezonu w klasie VSO2, odniósł zaś Marcin Aniołek.

VSO-Barbórka-01W rywalizacji „osiek” nie było mowy o żadnych przesiadkach do mocniejszych aut na zakończenie sezonu. Do ostatniej rundy trwała bowiem walka o tytuł pomiędzy Mateuszem Sznajderskim a CzarnymWRC. Mimo problemów na kończącej rajd Karowej, po raz 4 w sezonie zwycięstwem mógł cieszyć się Mateusz. Jednak to CzarnyWRC, mający w dorobku aż 7 drugich miejsc zgromadził na koniec sezonu większą o 4 oczka ilość punktów. Za dwójką z Rookie Rally Team zarówno Rajd Barbórki jak i sezon zakończył Rosjanin Sergiej Iwanow.

Pod nieobecność mistrza klasy VSO4, Mateusza Przyszlakowskiego mogliśmy obserwować walkę o wicemistrzostwo pomiędzy Juanem Marzoą, a Dariuszem Jankowskim. Choć Hiszpan przez większość sezonu (jedynie w ostatniej rundzie pojawił się za kierownicą auta AWD) dysponował autem z napędem na zaledwie jedną (i to tę słuszną, tylną) oś to finalnie właśnie on uplasował się w punktacji za plecami Mateusza. Pomógł mu w tym błąd Dariusza, który w Rajdzie Barbórki zepchnął go na 3. miejsce, za plecy Ondreja Adamka. Jadący pewnie po zwycięstwo Juan w końcowej punktacji wyprzedził rywala o zaledwie 2 punkty.

Co oczywiste hiszpański zawodnik zdominował rywali w rywalizacji aut RWD. Na przestrzeni sezonu jedynym realnym zagrożeniem był dla niego Maciek Uss, jednak bycie fanem polskiej myśli technicznej nie okazało się zbyt pomocne w walce z rywalem startującym Porsche. Daleko za plecami wspomnianej dwójki, na najniższym stopniu podium sklasyfikowano Łukasza Buczka.

W ten o to sposób zamykamy sezon 2017. Po raz kolejny nasze mistrzostwa cieszyły się dużym zainteresowaniem, gromadząc na starcie większości rund ponad 120 zawodników. Gratulujemy mistrzom, którzy już wkrótce otrzymają pamiątkowe dyplomy. No i do zobaczenia na oesach w 2018!

rbr_081 rbr_016

There are no comments yet.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>